Dożynki Prezydenckie w Spale

Powiększ obraz

Stowarzyszenie „Solna Dolina” w dniach 10 – 11 września 2016 roku wzięło udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale. Nasze stowarzyszenie reprezentowały panie: Magdalena Bawej – Prezes Zarządu, Beata Mruk – pracownik biura, Ewa Ochędalska, Stefania Dorabiała i Danuta Kowalewska.
W sobotę odbył się konkurs wieńców dożynkowych, które przygotowały wszystkie województwa. Wśród szesnastu wieńców konkursowych w tym roku jury przyznało zwycięstwo dla twórców z województwa lubelskiego z miejscowości Gęsia Wólka. To ten wieniec trafi do Pałacu Prezydenckiego.
Główne uroczystości rozpoczęła w niedzielę msza św. w kościele polowym AK w Spale z uczestnictwem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą, po niej z centrum Spały na stadion COS przeszedł dożynkowy korowód, na którego czele szła para prezydencka. Wraz z nią ze śpiewem na ustach na stadion ruszyły wszystkie grupy wieńcowe z całej Polski oraz tysiące gości, którzy tego dnia przyjechali do Spały.
Na stadionie ceremoniał dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca Łany, podczas niego starostowie dożynek przekazali prezydentowi chleb wypieczony z mąki pochodzących z ziaren z tegorocznych zbiorów.
Dożynkom towarzyszyło także Miasteczko Regionów, w którym stoiska przygotowały wszystkie województwa, w tym również – wyróżniające się bogactwem smaków i ilością produktów regionalnych – województwo wielkopolskie. Na stoisku Wielkopolski nasze stowarzyszenie dzięki uprzejmości i zaangażowaniu wielu osób mogło pochwalić się dorobkiem kulturalnym i kulinarnym naszego obszaru.